Стручна посета Aрхиву СПЦ и радионице конзервације папира – 31. 3. 2023. године

Учесници: ученици IV 2 и III 2
смер: конзерватор културних добара.
Организатор: наставница Уметничке школе мр Јелена Гускић Петровић, наставница Марија Ђокић и представник Историјског архива Ужица Зорица Џаковић.
Реализатори: Архив СПЦ из Београда и конзерватори папира из архива СПЦ, Историјски архив из Ужица и Уметничка школа Ужице.
Полазак је био у 6.45 из школског дворишта, комбијем Црвеног крста. Са групом ученика су кренуле професорке са смера конзерватор културних добара: Јелена Гускић Петровић и Марија Ђокић, а у име Историјскиог архива је кренула архиварка Зорица Џаковић.
У Архив СПЦ, који се налази у оквиру порте Цркве рођења Пресвете Богородице у Земуну смо стигли око 10.00. Сачекале су нас три конзерваторке – рестаураторке архива и после обиласка депоа, разгледања књига, плаката и докумената који су тренутно у раду, почели су предавање о конзервацији папира. Радионица је обухватала и практичну демонстрацију конзервације и рестаурације папира и књиге коју тренутно раде. Неки ученици четврте године су узели учешћа и практично се укључили у рад. Посетио нас је и директор Архива СПЦ др Радован Пилиповић.
Након радионице смо обишли Цркву рођења Пресвете Богородице. Богородичина црква је највећи храм у старом језгру Земуна, једнобродна, са плитким певничким просторима и витким двоспратним звоником који излази из западне фасаде. Има богато изрезбарен барокни иконостас који је резбарио Аксентије Марковић, са иконама врсног и продуктивног иконописца и сликара класицизма, Арсенија Теодоровића. Теодоровић је осликао зидне слике на првом своду испод иконостаса и првом луку испред олтара. Осликао је и архијерејски трон са представом Светог Саве који над очевим гробом измирује браћу, уводећи ову историјску сцену у српску новију уметност.
У 13.00 смо кренули ка Народном музеју да погледамо изложбу Надежде Петровић, која је отворена до половине априла. Ученици су имали прилику да на једном месту виде комплетан опус сликарке Надежде Петровић. Такође смо погледали и изузетну сталну поставку Народног музеја. Након разгледања музеја, око 15 часова смо кренули ка Храму Св Саве, одакле смо после разгледања и кренули за Ужице око 17.00. У Ужице смо стигли око 20:30.
Ученицима и менторима је овај вид стручних посета са радионицом инспиративан и занимљив, а и изузетно користан јер је спој технологије, нових знања и практичног рада. Излет је био богат, занимљив и сви смо уживали у овој посети архиву, музејима, храмовима и Београду.
Наставнице:
мр Јелена Гускић Петровић